Vi fortsetter årets kalender med å gå på ordjakt i topografiens, geografiens og etnologiens verden, og jammen er ikke limnologien også inne i bildet. Vi skal til et ord som i tillegg både er sentrale deler av et land – eller flere land – og et ikke meget utbredt, men anvendelig våpen, ikke minst fordi, som O’Donnell har vist, man kan oppbevare det på hodet.
Hvilket ord?
Svaret sender du som kommentar nederst på denne sida innen klokka 23.59. Fasiten kommer rett over midnatt, og ditt svar blir ikke synlig for andre før dette. Reglene er som vanlig: Rett svar innen en time (klokka 13:17) gir laget tre poeng, rett svar innen midnatt gir to poeng. Delvis rett svar kan gi ett.
Og naturligvis: Alle hjelpemidler er tillatt!
Quizaksen.no – Vi spør helst, vårt kall er ei å svare
Kongo.
Quizluncher’ne svarer idag med sikker mine: Kongo
Kongo
Team Refsnes tror vi skal til Joshuas andre hjemland og da ikke til the Joshua Tree, men simpelthen kongo/Kongo.
Vi går for ordet KAM vi altså.
O’donnell har en hane med kam på hodet
Balinese cock fight er en klassiker i antropologien/ etnografien.(Hane)kam der.
Åskam i geologi
Og i limnologien kan man studere f.eks
bjønnkam/hanekam
KAM der altså…
L-A-G går for «stein» i dag.
Kjegle
Kongo
Vi skal til Modesty Blaise av o’donnell. Her bæres det en ‘yawara stick’ i håret. Også kalt en Kongo. Kongo er som vi vet både en republikk i Afrika og Afrikas nest lengste elv.
Nei, dette var jammen ikke lett – vi går for nett!
Dike dyke ditch.
Ditch er et våpen og også et dike.
Dike / dyke er et etnologisk uttrykk for lesbians
~~
Congo the Congo, if that’s how it’s got to be.
Congo the Congo, if that’s what you want from me.
~~
Penthouse Playboys vil selvsagt ikke være beskjedne, men vi har en mistanke om at vi er ute etter [stedet, elven, landene, våpenet og den etniske gruppen] Kongo.
Hammer.
Aristokattene svarer «belte» uten store håp om poeng på dagens oppgave…